2011/06/07

Tęczowe drzewo

W dniu wczorajszym rozmawiałam z pewnym człowiekiem, który zachwyca swoim oddaniem Matce Ziemi i jej dzieciom. Rozmawialiśmy o niecodziennych zjawiskach, o sile, jaką posiada Wszechświat, o tym, jak Natura potrafi nas, ludzi, zaskakiwać. I wysłał mi pewne zdjęcie (poniżej fragment w zbliżeniu).

pic. 1

Jak myślicie, co tu zobaczyłam? Na pewno nie to, co naprawdę obrazek przedstawia ;)
Oczywiście dostrzegłam "elementy drzewa", ale byłam przekonana, że tam z tyłu ktoś domalował tło. Napisałam, że wygląda to jak pomalowane drzewko na tle tęczowego wodospadu. Tak... wiem...
Ale właśnie wtedy mój świat stał się bardziej barwny, bo okazało się, że takie drzewo istnieje w rzeczywistości. To Rainbow Eucalyptus (znany także jako Eucalyptus deglupta, Mindanao Gum, Rainbow Gum). O tym drzewie opowiedział mi ów człowiek. I to właśnie o nim dziś napiszę.

Tęczowy Eukaliptus pochodzi z tropikalnych lasów Mindanao na Filipinach. Jest jednym z najbardziej niezwykłych drzew, jakie istnieją na kuli ziemskiej. Nie znajdzie się na nim misia koali, który jest pierwszym ( nierzadko jedynym) skojarzeniem ze słowem "eukaliptus". Drzewo nie produkuje też oleju, jak inne drzewa z rodziny eukaliptusowatych. Wyróżnia się natomiast niesamowitym, tęczowym ubarwieniem kory . Eukaliptus "zrzuca" korę kilka razy w roku, ukazując swoje wnętrze - to ta jasnozielona część widoczna na zdjęciach. W miarę dojrzewania kora zmienia swoją barwę na ciemnozieloną, niebieską, później przechodzi w  pomarańcze i purpury, róże i fiolety, by na końcu przybrać odcienie brązowo-bordowe.


pic. 2

Wyspa Mindanao jest najbardziej wysuniętą wyspą na południe, a także na wschód na Filipinach. To stąd pochodzi Tęczowy Eukaliptus. Dziwne jest to, że dopiero ok XX wieku rozpoczęto hodowlę w innych miejscach niż rodzima wyspa. Dobrze mu się żyje też w okolicach centralnej i południowej Florydy, z powodzeniem uprawiany w południowym Teksasie i południowej Californii. Tutaj jego utrzymanie wymaga ostrożności i specjalnej dbałości o warunki hodowli. Inne miejsca na ziemi, na których próbowano hodować tęczowe drzewo, były niekorzystne z powodu niskich temperatur w okresie zimowym. Eukaliptus jest w stanie wytrzymać lekki chłód, ale duże zimno i mrozy są dla niego zabójcze. Niestety większość drzew hodowanych na innych terenach, niż wyżej opisane, nie było i nie jest w stanie przetrwać okresu zimowego co w wielu przypadkach kończy się dla nich śmiercią. Tęczowy Eukaliptus może osiągnąć około 75 metrów wysokości. Jego liście sa zielone przez cały rok. Obecnie ten gatunek spotykany jest również w Nowej Gwinei, Nowej Brytanii, Indonezji (Archipelag Malajski, wyspa Sulawesi).

Rainbow Eucalyptus jest naturalnym dziełem sztuki Matki Ziemi - zawsze piękny, zawsze zaskakujący, zawsze przyciągający uwagę. Niektórzy ludzie dostrzegają twarze i postaci w kształtach tworzonych przez poszczególne kolory kory. Czy potraficie odnaleźć jakieś twarze albo postaci na powyższym zdjęciu (pic.2)? To fajna zabawa, która porusza wyobraźnię i pozwala lepiej "poczuć" drzewko.
Dla tych, którzy nie znaleźli, albo nie mieli czasu "szukać" zamieszczam poniżej dwa zdjęcia z tęczowymi ludkami (są to fr pic.2)

pic. 3

pic. 4


Nie wszystko, co związane z tęczowym drzewem jest tak piękne, jak mogłoby się wydawać. Niestety drzewa Eukaliptusa z Mindanao są wycinane i wykorzystywane jako surowiec do wytwarzania papieru. O ironio! Białego papieru...
Może kiedyś ludzie nauczą się dostrzegać to, co Matka Natura nam daje i nauczą się szanować przyrodę. Szkoda by było, gdyby ta wyjątkowo tęczowa piękność zniknęła z powierzchni ziemi przez ludzką głupotę.

Greg - thank U very much for sharing with me this wonderful phenomenon.
Zdjęcia / Pictures by: Greg S.

2 komentarze:

  1. Rewelacja, piękne to drzewo.
    Mam nadzieje, że kontynuując tego bloga odkryjesz kolejne piękne i zadziwiające dzieła natury.
    Powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń